Arhīvs priekš marts, 2014

5. aprīlī Jelgavā būs Mapping Party jeb Karšu ballīte

piektdien, 28 marts, 2014

Sestdien, 5. aprīlī, Jelgavā notiks pilsētas kartes zīmēšana, kurā var piedalīties visi interesenti. Pasākuma mērķis ir pēc iespējas detalizētāk OpenStreetMap kartē iezīmēt Jelgavas ielas un objektus. Aktualizēt karti var ikviens iedzīvotājs – arī bez kartes zīmēšanas priekšzināšanām, jo pirms pasākuma projekta dalībnieki iemācīs to darīt.

Savu dalību pilsētas kartes zīmēšanai aicinām pieteikt līdz 3. aprīlim uz e-pastu poic@poic.jelgava.lv vai pa POIC bezmaksas tālruni 8787. Pasākuma sākumā projekta dalībnieki instruēs par datu vākšanu. Tikšanās – pulksten 10 Sabiedrības integrācijas pārvaldes zālē (Sarmas ielā 4). Ja ir pieejama GPS iekārta, vēlams to paņemt līdzi, bet var nākt arī bez tās.

OpenStreetMap (OSM) karte ir pieejama internetā (http://osm.org) un to var izmantot bez maksas. Šī karte tiek veidota pēc tādiem pašiem principiem kā Vikipēdija – to kopīgiem spēkiem brīvprātīgi rada un uzlabo sabiedrība. OSM kartes priekšrocība ir iespēja to operatīvi rediģēt.

OSM pasākumi, saukti arī par Mapping Party jeb Karšu ballītēm, notiek visā pasaulē. Latvijā tie jau notikuši Cēsīs, Līgatnē un 2012. gadā arī Jelgavā. Pateicoties iepriekšējam pasākumam un vietējo entuziastu ieguldījumam, Jelgavas ielas lielākoties jau ir norādītas kartē. Aprīļa pasākumā uzsvars tiks likts uz māju numuru fiksēšanu, dažādu objektu iezīmēšanu (veikali, degvielas uzpildes stacijas, aptiekas utml.), kā arī pilsētas mikrorajonu karšu papildināšanu, kas parasti nav tik labi kartēti kā pilsētas centrālā daļa.

Projekta dalībnieki arī izvērtēs pieejamos teritorijas plānojumu datus Jelgavas novada pagastos un demonstrēs iespējamos veidus, kā šos datus izmantot kartes uzlabošanā.

„Mums ir ļoti svarīga tieši vietējo iedzīvotāju iesaiste,” saka pasākuma organizatori, OSM entuziasti. „Pirmkārt tāpēc, ka vietējie vislabāk pazīst savas pilsētas nostūrus un objektu atrašanās vietas, un var tos ietvert kartē. Otrkārt, ir būtiski, ka iedzīvotāji iemācās paši papildināt savas pilsētas karti, jo tieši viņi visātrāk pamana un uzreiz veikt labojumus kartē, ja pilsētas ikdienas dzīvē kas mainās – notiek ceļa remonts, tiek izbūvēta jauna iela, atklāts veikals”.

OpenStreetMap ir vispasaules brīvprātīgo projekts, kas dibināts 2004. gadā. Tā mērķis ir brīvu kartogrāfisko datu izveide. Projektā reģistrējušies vairāk nekā pusotrs miljons lietotāju, un katru mēnesi to rediģē vairāk nekā 20 tūkstoši lietotāju. OSM datus izmanto Geocaching, Foursquare, Rīgas satiksme un citas mājaslapas.

Starptautiskā mērogā OSM priekšrocības visspilgtāk varēja novērot uzreiz pēc Haiti postošās zemestrīces, kad divu dienu laikā entuziasti visā pasaulē izveidoja karti, kuru palīdzības sniegšanai izmantoja Sarkanais Krusts un citas organizācijas.

Papildus informāciju par plānoto pasākumu var saņemt rakstot uz info@osm.lv, poic@poic.jelgava.lv un projekta Latvijas kopienas mājaslapā http://www.osm.lv.

OpenStreetMap kartēšanas pasākums Jelgavā 5. aprīlī

pirmdien, 24 marts, 2014

Latvijas OpenStreetMap kopiena ziņo:

Vai beidzot atnākusī ziema ir piebremzējusi vietējos kartētājus (auksti takš)? Lai gan līdz pavasarim vēl jāpaciešas, jau laicīgi rezervējam 5. aprīli. Šajā datumā dosimies uz Jelgavu, kur notiks OpenStreetMap kartes zīmēšanas pasākums sadarbībā ar Jelgavas pašvaldību.

Kartēšanas pasākumos (zināmi arī kā mapping party jeb “kartēšanas ballītes”) OSM entuziasti sanāk kopā, zīmē karti un, protams, māca to darīt citiem. Pat ja neesat to nekad darījuši, labprāt parādīsim un pastāstīsim.

Līdz šim esam tikušies CēsīsLīgatnē (divreiz – paldies Līgatnes pašvaldībai), Siguldā un vienu reizi arī Jelgavā (Ogres un Liepājas pasākumu rezultāti līdz šim nav publiskoti). Šo otro Jelgavas pasākumu rīkojam sadarbībā ar Jelgavas pašvaldību, kas nodrošinās telpas, internetu un citas Svarīgas Lietas.

Detalizētāku programmu un plānotos darbus paziņosim vēlāk – pagaidām kalendāros iezīmējam 5. aprīli Jelgavā un apskatām dažas bildes no iepriekšējiem pasākumiem (saitēs augstāk – vēl vairāk bilžu).

Uzēdam pēc pastaigas pa Cēsīm

Uzēdam pēc pastaigas pa Cēsīm

Klausāmies par OSM pirms došanās Līgatnes ielās un takās

Klausāmies par OSM pirms došanās Līgatnes ielās un takās

Līgatnes rudens

Līgatnes rudens

Zīmējam Siguldu uz papīra, pēc tam datorā

Zīmējam Siguldu uz papīra, pēc tam datorā

Atpūšamies Siguldas estrādē

Atpūšamies Siguldas estrādē
Vācam datus Jelgavā

Vācam datus Jelgavā

Arī ĢISnet kolektīvs kuplākā vai mazāk kuplā skaitā plāno pasākumā piedalīties. Uz tikšanos Jelgavā!

QGIS Valmiera visiem

sestdien, 1 marts, 2014

QGIS Valmiera karšu salikumu veidotājsPateicoties smagam QGIS Latvijas atbalstītāju darbam, SIA SunGIS, VBII un LATA atbalstam, QGIS jaunākā versija lepni nes Valmieras vārdu. Lai arī programmas laidiens jau bija pirms kāda laiciņa, paciņas MS-Windows lietotājiem ir pieejamas tikai tagad. Tie, kas ar nepacietību gaidīja Valmieru savos datoros, beidzot ir iespēja to lejupielādēt un uzinstalēt.
QGIS 2.2 “Valmiera” paciņa Windows lietotājiem, MacOS X, kā arī GNU/Linux lietotājiem ir pieejamas QGIS lejupielāžu sadaļā.

QGIS Valmiera satur virkni jaunu lietu, kā arī uzlabojumu. Sarežģītu projektu veidotāji novērtēs viens-pret-vairākiem attiecību uzturēšanu pie atribūtu tabulu piesaistīšanas. Savukārt CAD mīļotāji – DXF eksporta rīku. Būtiski ir uzlaboti QGIS kartogrāfijas rīki – laukumiem gradientu aizpildījums vien ir ko vērts! Apvienojumā ar uzlabotu krāsu rampu pārvaldību, iespēju zīmēt laukumu robežas tikai to iekšpusē, daudz spēcīgāku pielāgotās simboloģijas atbalstu ir iespējams izveidot tiešām interesantas un skaistas kartes. Uzlabojumi ir skāruši arī kompozīciju veidotāju, kur tagad ir iespējams rotēt jebkuru no kartes salikuma elementiem.

Īpaši ir jāuzsver uzlabotais QGIS tulkojums. Par to ir jāsaka paldies Pētera ātrajai reakcijai un nenogurstošajam atbalstam QGIS projektam. Vēl ir daudz darba, lai QGIS būtu pieejams skanīgā latviešu valodā, tādēļ visi QGIS Latvijas lietotāji tiek aicināti palīdzēt QGIS latviskošanā. Ko un kā var palīdzēt – rakstiet ĢISnet projekta atbalstītājiem, QGIS tulkotājiem vai vienkārši te pat komentāros.